۱۳۹۷ جمعه ۳ اسفند
جستجو ورود اعضاء نقشه سایت
دفترامور روستایی و شوراها
صفحه اصلی
1397/11/10 وام‌های سوخته روستاییان به 50 طرح اختصاص یافت
وام‌های سوخته روستاییان به 50 طرح اختصاص یافت
دکتر انصاری، مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری اصفهان،  در ادامه ی جلسات کارگروه اشتغال دهیاری های شهرستان های استان اصفهان با حضور کارشناسان گروه کارآفرینی دانشگاه هنراصفهان، در شهرستان کاشان حضور یافت. وی پس از جلسه با معاونین فرمانداری و بخشداران شهرستان به بررسی مشکلات و مسائل در این خصوص پرداخت.

احصا مشکلات دهیاری ها
 
دکتر انصاری در خصوص  مشکلات در ابتدای تصدی دفتر روستایی و شوراها گفت :
. از ابتدا بصورت علمی و با برنامه وارد شدیم . توسعه ی همه جانبه را هدف گذاری کردیم سپس برنامه ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت انجام دادیم .در مرحله بعد به کسب اطلاعات در مورد ظرفیت ها و مشکلات پرداختیم. در این راستا در حال راه اندازی سامانه ای،جهت احصای دقیق تر مشکلات و شناسایی بیشتر ظرفیت های دهیاری ها  هستیم 
.
توجه به ظرفیت خاص هر روستا

مدیر کل دفتر روستایی و شوراها در خصوص توجه به ظرفیت ویژه ی هر روستا گفت:
 در این مقطع دیدیم که همه روستاها دارای پتانسیل خاص خود هستند و اگر ما به عنوان مسئول،  درخود شهرستان ها حضورمیدانی نداشته باشیم ، متوجه این ظرفیت ها نمی شویم.  مثلا روستای گرمه که از کوهستان تا نخلستان در محدوده ی آن  و آبی که بطور یکنواخت در طول سال جاری ست  و یا روستای مصر که آب به اندازه ی کافی  برای درختان پسته دارد، از جمله ی این هاست. این روستاها با احیا و بازسازی  بناهای قدیمی و  ورود مسافران طبیعت گرد درآن ها درآمدی حدود 15 میلیون تومان در هفته برای خود ایجاد می کنند.

توسعه ی همه جانبه مستلزم حضور دهیاران در این عرصه است

دکتر انصاری با طرح یک سوال که آیا دفتر امور روستایی به تنهایی می تواند توسعه ی همه جانبه را انجام دهد گفت:  قطعا جواب این سوال منفی ست و دهیاری های باید به این روند کمک کنند و در این روند دخیل باشند. البته بخشداران در این بین  نقش مهمی ایفا میکنند.

پرهیز از روزمرگی برای همه

وی درخوصوص کارویژه ها افزود:
 هر مسئولی باید از روزمرگی بپرهیزد و بدان دچار نشود. از این رو از ابتدا بنا بر کار ویژه ها داشتیم.
کارت شناسایی شوراهای اسلامی، حق تفکیک اراضی و غیره که  در هر کدام از موارد با صبوری و پیگیری مستمر  و بدون حاشیه و تاکید بر قانون توانستیم آن ها را عملی کنیم. در این جا ظرفیت های قانونی کم نیست ولی نیاز به پیگیری دارد.

 عدم اشتغالزایی، عامل اصلی مهاجرت به شهر ها

 دکتر انصاری در خصوص روند نیم قرن اخیر در کم شدن جمعیت روستاها گفت:  یکی از مسائل مهم مهاجرت به شهرها  همین است. به مساله اشتغال آنگونه که باید توجه نشده بود و خب به طبع جمعیت از روستاها به شهرها مهاجرت کردند. وی در این خصوص به اقدامات دولت در این باره اشاره کرد و گفت:  .
 درآمد زایی سه گونه است:
طریقه اول  بودجه ای که از  بین سه نهاد وزارت کشور، بنیاد برکت و بانک سینا  می آید و  برای هر شهرستان در استان اصفهان به طور تقریبی 1 میلیارد تا 1 میلیارد و نیم می تواند در نظر گرفت. در این دولت و به ویژه با تدابیر دکتر رضوی معاونت سابق دفتر توسعه روستایی و مناطق محروم، این تفاهمنامه  با بنیاد برکت و بانک سینا که در مرحله ی  بعدی بانک پارسیان نیز بدان پیوست، منعقد شد.

وام‌های سوخته روستاییان به 50 طرح اختصاص یافت

دکتر انصاری افزود در این خصوص  در ابتدای انتصاب بنده، بخاطر عدم پیگری  حدود 30  میلیارد تومان از 40 میلیاردی که برای استان تخصیص داده شده بود درحال از دست رفتن بود که البته در عرض دو ماه  با تشکیل کمیته ای طرح هایی که از جانب دهیاران و بخشداری ها..ارائه شد شناسایی و  این 30 میلیارد دو مرتبه زنده شد که در پی آن برای سال 97 تشویق شدیم و 5 میلیارد دیگر به آن اضافه شد. حدود 50 طرح همچون احداث گلخانه، گردشگری و یا صنایع تبدیلی   از این دسته بوده.

ایجاد رقابت بین دهیاران لازمه ی بالا بردن شمه ی اقتصادی دهیاران

 وی ادامه داد : طریقه ی  دوم  که با موافقت مقام معظم رهبری از صندوق توسعه ی ملی جهت توسعه روستاها  برداشت شد.  امروز به صورت پرداخت وام در برخی شهرستان ها حتی قسط اول آن ها هم پرداخت شده است. که ازآن در سطح استان حدود 30 دهیاری استقبال کرده اند. برداشت من این است که در ابتدای کار برای بالابردن شمه ی اقتصادی دهیاران لازم باشد که یک رقابتی ایجاد شود. که به میزان زیاد به نقش بخشداران برمیگردد.

تسهیلات با سود 6 درصد برای دهیاری ها

طریقه ی سوم که  به پیشنهاد خود دفتر امور روستایی انجام گرفت با  بانک سینا توافق نامه امضا شد تا  وام اعطا گردد و خود دهیاری و، نه دهیار، متضمن آن می شود.دهیاری ها می توانند از این تسهیلات با 6 الی 8 درصد بهره استفاده کنند که گروه مشاورین که همراه هستند در تولید و فروش و حتی صادرات در کنار دهیاری هستند.
یکی از مشکلاتی که داشتیم این بود که  بانک ها تضامین روستایی را قبول نمی کردند که با فشارهایی که آوریدم توانستیم آن ها را متقاعد کنیم که بپذیرند.

دهه ی حاضر دهه ی دهیاری هاست
 
از این رو میتوان گفت که در دهه ی روستا ها قرار داریم. و دهیاران باید از این فرصت استفاده کنند و بفکر درآمدزایی باشند .   

دهیاران برای سند دار شدن زمین‌های کشاورزی پیگیر باشند

مدیر کل امور روستایی استانداری اصفهان با بیان اینکه اگر نگاه جامعه نگری یه روستاها داشته باشیم شاهد مهاجرت نخواهیم بود، گفت: دهیاران برای سند دار شدن زمین‌های کشاورزی از طریق ثبت و اسناد پیگیر شوند تا در موقع دریافت تسهیلات روستایی، کشاورز با مشکل سند مواجه نشود، وقتی زمین روستایی سند داشته باشد کشاورز در بانک‌ها می‌تواند وام بگیرد. 
تعداد بازدید: 22
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal